چگونه خوش عکس باشیم | ترفندهای خلاقانه عکاسی با موبایل – آبان شرق

چگونه خوش عکس باشیم | ترفندهای خلاقانه عکاسی
 
چگونه خوش عکس باشیم؟ چگونه می توان مثل دیوید گندی یا جی جی حدید جزو خوش عکس ترین ها بودو معضل مـن بد افتادم را از بین برد؟ باید بگوییم این شـما نیستید کـه بد افتادید، بلکه زاویه و فاصله دوربین عکاسی اسـت کـه باعث شده تا عکس خوبی از شـما ثبت نشده باشد، هیچ کسی بد عکس نیست، بلکه ژستی کـه مـا بخود می‌گیریم و زوایای دوربین هستند کـه کار را خراب می کنند.
 
از نورهای کافه و رستوران برحذر باشید
اگر چـه رفتن بـه کافه و رستوران می‌تواند برای دیدن دوستان و قرارهای کاری مکان مناسبی باشد اما نور موجود در چنین مکان هایي برای عکس گرفتن گروهی توصیه نمی‌شود. چنین نورهایی کـه عمدتا هم از بالای شانه ها متساطع میشوند، پوست صورت را ناهموار و زیر چشم ها را تیره تر بنظر میرسانند. در زمان گرفتن عکس در چنین مکان هایي، صورت تان را در مقابل منبع نور قرار دهید.

جک گایِ عکاس دراین باره بـه ایناستایل میگوید: “نوری کـه از میان گرد و خاک عبور کند، باعث مسطح نشان دادن تصویر می شود اما نوری کـه مستقیم از آفتاب می تابد باعث می شود کـه نور کافی بـه قسمت هاي زیرچشم تابیده شود و آن وقت شـما با آن لکه هاي تیره در زیر چشم در عکس تان مواجه نخواهید بودو جوان تر هم نشان داده خواهید شد.”
 
از ژست های سلبریتی ها استفاده کنید
برای این کـه یک ژست کلاسیک را برای عکس گرفتن انتخاب کرده باشید، سه چهارم بدن‌تان را در دسترس دوربین قرار دهید، یعنی یکی از پاها را جلوتر قرار داده و یکی از شانه هایتان رابه عکاس نزدیک تر کنید.

با این ژست، زمانی کـه بـه دوربین نگاه می‌کنید، بدن‌تان کشیده و شکیل تر دیده می شود و سبب می شود، دوربین تصویر شـما را در بهترین زاویه شکار کند. سعی کنید در زمانی کـه عکس گرفته می شود، شکم رابه سمت داخل فرو برده، شانه ها را عقب نگه داشته و ستون فقرات را صاف و بدون خمیدگی حفظ کنید.
 
بهترین آرایش از صورت را در معرض دوربین قرار دهید
زمانی کـه نوبت بـه آرایش صورت می‌رسد، خصوصا در مورد کرم پودر بهتر اسـت از رنگ هاي روشن تر استفاده شود. مورگان شیک، از متخصصین آرایش دراین مورد می‌گوید استفاده از آرایش هاي تک رنگ، چهره را در عکس مسطح و رنگ صورت رابه صورت خمیری فشرده شده نشان می‌دهد. وی در مورد این کـه چطور می‌توانیم چهره طبیعی تری در عکس داشته باشیم می‌گوید:

از کانسیلرها تنها در مناطقی کـه دارای لکه هستند، ناهمواری دارند و یا سایه دارند استفاده کنید. آن وقت توجه کنید کـه نور در کجاها ظاهر می شود آن وقت از رژگونه هایي با رنگ هاي گرم برای گونه ها و رژلب هاي آلبالویی برای لبانتان استفاده کنید. در واقع لبانی کـه هیچ رنگی ندارند در دسترس فلش دوربین کاملا محو میشوند. با این حال رنگ هاي روشن تر در عکس بهترین حالات را پیدا می کنند.
 
به موهای تان چنین حالاتی دهید
برای آنکه حجم و شکل مناسبی بـه موهایتان در عکس بدهید، کمی از قسمت فرق سر، آن رابا انگشتان تان حرکت دهید. زمانی کـه موها کاملا بـه سمت عقب بروند، چهره شـما جذاب بنظر نمی‌رسد.

چرا کـه هیچ زاویه اي توسط موهایتان در عکس بـه وجود نیامده. حتی اگر میخواهید زوایای بیشتری در عکس بـه وجود آورید، در زمان گرفتن عکس قسمتی از موهایتان را ببافید.
 
سمت چپ صورتان را به سمت دوربین بگیرید
دریک پژوهش علمی بـه عمل آمده در دانشگاه ویک فارست، نشان داده شده کـه سمت چپ صورت انسان بهتر خودرا نمایان می سازد. از شرکت کنندگان این مطالعه خواسته شد کـه نمراتی بـه تصاویر، ده مرد و ده زن، بدهند. تصاویری کـه هم طبیعی و هم داخل آینه از افراد گرفته شده بود.

گزارش این پژوهش در هافینگتُن پست منتشر شد. در بین تمام عکسها، آنهایی کـه سمت چپ صورت رابه نمایش گذاشته بودند، مورد اقبال بیشتری قرار گرفتند. پژوهشگران این مطالعه بـه این نتیجه دست یافتند کـه سمت چپ صورت میتواند انتقال بهتری از احساسات افراد داشته باشد.
 
در زاویه درست قرار بگیرید
اگر در حالت نشسته قرار اسـت کـه عکس بگیرید از عکاس بخواهید کـه دوربین را بالا نگه دارد. دراین زاویه وقتی صورت تان را برای قرار گرفتن مقابل دوربین تنظیم می‌کنید، تعریف بهتری از چانه تان بـه دوربین دارید.

زمانی هم کـه می‌خواهید در حالت ایستاده عکس بگیرید از عکاس خود بخواهید کـه از زاویه پایین تری از شـما عکس بگیرد. این زوایا باعث می‌شوند کـه شـما خوش چهره تر و لاغرتر بنظر برسید و با مد هم همراه شده باشید.
 
درست لباس بپوشید
برای آنکه بهترین تصویر از خودشان را در عکس نشان دهید، از نقوش طرح دار و چهارخانه در زمان گرفتن عکس پرهیز کنید. تلاش کنید کـه با یک کمربند باریک یا لباس هایي با راه راه هاي عمودی و یا دامن هایي بـه شکل A انگلیسی کـه از بالا بـه سمت پایین حجیم می‌شوند استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در عکس کیفی بـه دست بگیرید، سعی کنید کـه آن را در اندازه واقعی آن و نه بزرگ تر جلوه دهید. در غیر این صورت در لحظه گرفتن عکس، آن رابه بیرون از کادر منتقل کنید. در صورتی کـه میخواهید در عکس کفش پاشنه بلند بپوشید هر اندازه پاشنه نازک تر باشد، قد شـما را در عکس بلندتر نشان می‌دهد و هرچه پهن تر باشد، می‌تواند باعث بیشتر بنظر رسیدن وزن تان در عکس شود.
 
برای عکس های گروهی بر روی یک خط قرار بگیرید

بهترین تصاویری گروهی آنهایی هستند کـه افرادی در سایزها و قدهای مختلف درکنار هم ودر یک ردیف قرار بگیرند. سعی کنید در عکس هاي گروهی نزدیک ترین فرد بـه دوربین نباشید. دراین حالت بسیار جذابتر بنظر میرسید.
 
مروری بر عکس مورد علاقه تان داشته باشید
برای آنکه عکس هاي آینده خود رابه بهترین کیفیت برسانید، بـه عکسهایی از گذشته تان کـه جزء بهترین عکس هایتان هستند مروری داشته باشید.

بهترین زاویه برای قرار گرفتن کدام اسـت؟ بعنوان مثال ممکن بهترین حالات شـما در حال خندیدن و یا لحظات شاد زندگی تان بوده باشد. بنابر این تصاویری کـه در حالت آرامش و شادی از شـما گرفته شود میتواند بهترین حالت تان رابه نمایش درآورد.
 
این طور لبخند بزنید
بجای آنکه واژه مشهور «چیز» بـه معنی پنیر را در هنگام عکس گرفتن ادا کنید، آن رابه لغت «مانی» بـه معنی پول تغییر دهید. زمانی کـه با ادای صدای «اي» از شـما عکس گرفته می شود، گوشه بالای دهان تان را مجبور بـه بالا رفتن می‌کند و زیگزاگ هایي را در نواحی اطراف چشم تان بـه وجود می آورد کـه هردو حالاتی کاملا طبیعی رابه چهره تان می‌دهند.

برای داشتن حالات بهتر می توانید بـه یک اتفاق خوب در زندگی تان فکر کنید و آن احساس رابه دوربین منتقل کنید. زمانی کـه اینکار را میکنید بـه عکس خود جان تازه اي می بخشید. بهترین کار این اسـت کـه پیش از گرفته شدن عکس یکبار چشم هاي تان را ببندید و سپس انها را باز و آماده گرفتن عکس شوید.
 

 
با چند ترفند خلاقانه برای عکاسی با موبایل آشنا شوید
 
تعداد زیادی از کاربران موبایل و تلفن‌هاي همراه از مزایای دوربین این وسیله آگاه نیستند و نمی دانند دقیقا چگونه میتوان با آن عکس‌هاي زیبا خلق کرد. با این کـه شاید دوربین موبایل ساده بـه‌نظر برسد، اما با برخی تنظیمات و استفاده از وسایل جانبی میتوان با آن عکس‌هاي جالبی گرفت. مثلاً تصور کنید فقط با یک قطره آب بتوانید عکس ماکرو ثبت کنید.
 
لنز ماکرو

با لنز ماکرو شـما می توانید از سوژه‌هاي بسیار ریز و کوچک با جزئیات کامل عکاسی کنید. بـه‌همین خاطر، برای بهره بردن از این سبک عکاسی پیشنهاد میکنیم تا با قرار دادن یک قطره آب روی لنز دوربین موبایل خود، آن رابه دوربین ماکرو تبدیل کنید.
 
لرزش‌ گیر دوربین

برای این کـه عکس باکیفیتی بگیرید و لرزش و تکان‌هاي دست موجب تار شدن عکس نشود، می توانید با دو کش پول، موبایل خود رابه یک بطری نوشابه وصل کنید تا کاملا ثابت شود. سپس با سلف‌تایمر عکاسی کنید.
 
عکس خلاقانه

برای این منظور میتوانید از ایده عکاسی از حیوانات بهره بگیرید. بـه این صورت کـه از صورت سگ یا گربه پرتره بگیرید و سپس موبایل کـه عکس حیوان در آن اسـت را مقابل صورت خود قرار دهید تا مثلاً یک چهره نیمی سگ/گربه و انسان داشته باشید.
 
فیلترهای رنگی

روی لنز دوربین یک نوارچسب بکشید. سپس روی چسب رابا ماژیکی بـه رنگ دلخواه رنگ کنید و از سوژه موردنظرتان عکس بگیرید. دراین تصویر از ماژیک‌هاي آبی و قرمز استفاده شده اسـت. بی شک اینکار از کیفیت و وضوح عکس می‌کاهد اما برای ساخت یک ترکیب خلاقانه و رنگی گزینه جالبی محسوب می شود.
 
عکس گرفتن از بالا

برای عکس گرفتن از بالا می توانید تنظیمات دوربین را انجام داده، آن را روی سلف‌تایمر بگذارید. سپس موبایل رابا چسب بـه سقف بچسبانید و عکس بگیرید.
 
خلاقیت با سوزن و کارت ویزیت

با سوزن روی کارت ویزیت سوراخ ایجاد کنید. آن را روی لنز دوربین موبایل بگذارید و سپس عکس بگیرید.
 
استفاده از رومیزی یا کاغذ

با استفاده از یک مقوای رنگی یا سفید، یا رومیزی یا پارچه ساده می توانید از سوژه موردنظر خود بدون پس‌زمینه‌هاي آزاردهنده عکس بگیرید.
 
ساخت لایک‌ باکس

همه ی آنچه نیاز دارید یک جعبه، پارچه نازک، کاغذ سفید و دو شماره لامپ اسـت. لامپ‌ها را درون جعبه بگذارید، قسمت باز جعبه رابا پارچه سفید بپوشانید. سپس لامپ‌ها را روشن کرده و عکاسی کنید. هیچ‌کس باور نخواهد کرد با چند هزار تومان یک جعبه نور کاربردی ساخته‌اید.
 
قانون یک‌ سوم

وقتی قصد عکاسی از منظره را دارید، بـه‌طور ذهنی کادر خود رابه سه قسمت افقی تقسیم کنید و سوژه اصلی را در یکی از یک‌سوم‌ها بگذارید.
 
بهره گرفتن از جاذبه خطوط مورب

خطوط مورب در عکس نشان ‌دهنده نوعی حرکت و نیرو هستند و پرسپکتیو و عمق زیبایی در تصویر ایجاد میکنند. بنابر این دفعه بعدی کـه قصد داشتید عکاسی کنید از جاذبه این خطوط بهره بگیرید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *