معرفی بهترین رمان های جهان – آبان شرق

معرفی بهترین رمان های جهان | رمان های برتر ایرانی و خارجی
 
در اینبخش بـه معرفی بهترین رمان هاي جهان میپردازیم و آثار برتر خارجی و ایرانی رابه شـما معرفی می‌کنیم. کتاب خواندن خصوصا اگر داستان و رمان باشد میتواند خیلی بیشتر از فیلم دیدن در اینستاگرام و وبسایت هاي مختلف، لذت بخش باشد. این ویژگی بـه این خاطر اسـت: وقتی رمان می‌خوانیم خودمان شخصیت ها و چهره ها را در ذهن مان تداعی می‌کنیم. با پارس ناز همراه باشید.
 
داستان دو شهر اثر چارلز دیکنز
پرفروش‌ترین کتابی کـه تا کنون در تاریخ بـه فروش رفته، رمانی اسـت از چارلز دیکنز بـه نام «داستان دو شهر». این رمان اولین بار درسال 1859 میلادی چاپ شد و تا کنون توسط ناشران مختلف بـه چاپ رسیده ودر سال 2014 توسط انتشارات پنگوئن با تیراژ بالا بـه چاپ رسید.

این رمان، جوانی کشاورز زاده را تحت تعالیم اشرافیگرائی‌هاي فرانسوی درسال‌هاي منتهی بـه انقلاب و خشونت‌هاي انقلابیون را نسبت بـه اشراف سابق، درسال‌هاي اول انقلاب فرانسه بـه تصویر می کشد. دراین جریانات ماجرای چند نفر دنبال میشود، از همه ی مهمتر چارلز دارنه، اشرافی فرانسوی سابق کـه باوجود ذات خویش، قربانی هیجانات ضد تبعیض انقلاب می شود و…
 
رمان ارباب حلقه‌ ها اثر جان رونالد تالکین
رمان ارباب حلقه‌ها اولین بار درسال 1954 میلادی بـه چاپ رسید و تا کنون بیش از 150 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته اسـت. تاکلین استاد زبانشناسی دانشگاه اکسفورد با استفاده از دانشش درزمینه زبان، رمانی سه گانه خیالی و حماسی نوشت. از شآخصیت‌هاي مشهور داستان میتوان بـه آراگورن و سائورون اشاره کرد.

آراگورن پسر آراتورن کـه از نژاد نومه نور اسـت، وارث پادشاهی فراموش شده الندیل و ایزیلدور در سرزمین میانه ‌اسـت. آراگورن بعد از نابودشدن سایرون بعنوان شاه ا…سار تاجگذاری کرد و صلح رابه ارمغان اورد. ارباب تاریکی یا سائرون شخصیت منفی اصلی اثر اسـت و کسی اسـت کـه حلقه‌ یکتا را برای نظارت نوزده حلقه دیگر قدرت ساخته ‌اسـت و بنابر همین مساله «ارباب حلقه‌ها» خوانده میشود.
 
هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره اثر جان رونالد تالکین
سومین کتاب پرفروش تاریخ نیز نوشته تالکین نویسنده ارباب حلقه‌هاست. این رمان در فضایی اوهامی‌ و تخیلی ودر اصل برای کودکان نوشته شده بود. این کتاب داستان یک‌هابیت اسـت بـه نام بیلبوبگینز.‌هابیت‌ها گونه‌اي از موجودات تخیلی در رمان‌هاي تالکین هستند کـه در سرزمین میانه زندگی می کنند.

وی درگیر ماجرایی می شود تا سهمی‌ از گنجی رابه دست آورد کـه بـه دست اژدهایی بـه نام اسماگ افتاده اسـت. کتاب در ۲۱ سپتامبر ۱۹۳۷ منتشر شد و برنده جایزه نیویورک هرالد تریبون برای بهترین داستان تخیلی جوانان شد. این کتاب هنوز هم پرطرفدار اسـت و بعنوان یک نمونه کلاسیک کتاب‌هاي کودکان شناخته میشود
 
رویای تالار سرخ اثر کائو ژوکین
رؤیای تالار سرخ یا رویای خانه سرخ رمانی اسـت نوشته کائو ژوکین، نویسنده چینی قرن هجدهم. این کتاب از شاهکارهای ادبیات کلاسیک چین بشمار می آید کـه در زمان دودمان چینگ نوشته شده‌ اسـت.

در مورد این کتاب دو دیدگاه وجوددارد. یکی آنکه کتاب براساس زندگی نامه شاعر منچو قرن هفدهم نالان هیسنگ ته نوشته شده‌ اسـت و دیگر آنکه کتاب زندگی نامه خود نویسنده اسـت. اهمیت این رمان بـه سبب شخصیت‌پردازی برای بسیاری از قهرمانان داستان، ساختار روانشناسانه قابل‌توجه ‌اسـت.
 
و سپس هیچ کس نبود اثر آگاتا کریستی
آگاتا کریستی نویسنده انگلیسی مشهور داستان‌هاي جنایی و ادبیات کارآگاهی اسـت و هر کتابی کـه می نوشت بـه سرعت و با نسخه‌هاي بالا بـه فروش می‌رفت. او درمجموع 66 رمان جنایی نوشت.

داستان‌هاي آگاتا کریستی، بـه‌خصوص آن دسته کـه درباره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو یا خانم مارپل هستند، نه‌تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او بـه ارمغان آوردند بلکه او را بـه ‌عنوان یکی از مهمترین و مبتکرترین نویسندگانی کـه در راه توسعه و تکامل داستان‌هاي جنایی کوشیده‌اند نیز معرفی و مطرح کردند. از روی رمانهای او فیلم و سریال‌هاي زیادی نیز ساخته شده اسـت.
 
شیر جادوگر و گنجه اثر کلایو لوئیس

نویسنده مشهور ایرلندی درسال 1950 کتابی منتشر کرد کـه بـه سرعت بـه یکی از کتاب‌هاي محبوب انگلیسی‌زبانان تبدیل شد. وی استاد کرسی انگلستان قرون وسطی و رنسانس در دانشگاه کمبریج بودو در طول عمر خود درزمینه‌هاي گوناگون ادبیات آثار بسیاری پدید آورد کـه بیشتر کتاب‌هاي او درباره الاهیات مسیحی، و ادبیات قرون وسطا و دوران رنسانس اسـت.
 
او : تاریخ یک ماجراجویی اثر هنری هگارد
این رمان درسال 1887 بـه‌ صورت سریالی در مجله گرافیک ارائه شد و بدلیل استقبال فوق العاده خوانندگان بـه صورت کتاب بـه چاپ رسید و تا کنون نیز در حال تجدید چاپ اسـت.

این اثر یکی از آثار کلاسیک ادبیات تخیلی اسـت. این رمان کـه زاویه راوی اول شخص بیان می شود شرح سفر شخصی بـه نام هوراس هولی و همراهش بـه یک سلسله پادشاهی گم شده در قاره آفریقا اسـت. انها با قبایل اولیه و ملکه‌اي رازآمیز برخورد میکنند و عبارت او در واقع اشاره بهمین ملکه اسـت.
 
شازده کوچولو آنتون دو سنت اگزوپری
شازده کوچولو یا شهریار کوچولو داستانی اسـت بـه زبان فرانسوی نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری اسـت. این داستان از مشهور‌ترین داستان‌هاي کودکان و سومین داستان پرفروش قرن بیستم در جهان هم چنین یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌هاي تمام دوران‌هاست.

دراین داستان اگزوپری بـه شیوه‌اي سورئافهرست ي و بـه بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می پردازد. این کتاب ترجمه‌هاي متعددی بـه زبان پارسی دارد کـه دراین میان ترجمه‌هاي احمد شاملو «کـه وی نام مسافر کوچولو را برای ترجمه خود برگزید»، محمد قاضی و ابوالحسن نجفی مشهور‌ترند.
 
رمز داوینچی اثر دن براون
رمز داوینچی، نام رمانی کارآگاهی و ماجرایی اسـت از نویسنده آمریکایی، دن براون کـه از فروش و استقبال گسترده‌اي در سراسر جهان برخوردار بوده‌اسـت ودر فاصله چند سال پس از چاپ آن درسال 2003 میلادی، یک فیلم سینمایی و یک بازی ویدئویی هم بر اساس آن ساخته شده‌اسـت.

این کتاب شدیدا علیه کلیسای کاتولیک، واتیکان، پاپ و گروه مذهبی اپوس دئی اسـت و از همین‌رو گروه‌هاي مختلف مسیحی و علیه آن واکنش نشان داده‌اند. ماجرای داستان حول یک تئوری خاص درمورد تاریخ مسیحیت می گردد کـه پیش از این کتاب نیز در موردش صحبت شده اسـت و تاریخ‌دانانی با آن موافقند. لازم بـه ذکر اسـت کـه کتاب «خون مقدس، جام مقدس» منبع اصلی براون برای این تئوری‌ها بوده اسـت.
 
خداحافظی طولانی/ انتشارات روزنه کار
چندلر این خاصیت را دارد کـه هیچوقت شـما را نا امید نمیکند، یعنی تمام انتظاراتی راکه می شود از یک رمان پلیسی خوب داشت، او یکجا بشما می دهد، معما، جنایت، سرنخ‌هایي برای حدس زدن، کاراگاه، نکات ریزی کـه بعداً موقع بازگشایی معما یادت بیاید کـه آن‌ها را جا انداخته اي و بالاخره مسابقه بین نویسنده و خواننده. چندلر و کارآگاهش فیلیپ مارلو همه ی این ها را دارند
 
این کارآگاه بارانی پوش، حاضر جواب، شوخ و البته تنها، انگ کارآگاهی اسـت. درواقع تصور کردن داستان با هر کارآگاه دیگری « مثلاً مایک‌هامر با آن اخلاق کینه اي و انتقام گیرش یا هرکول پو آروی مبادی آداب» بسیار دشوار اسـت. فقط مارلوست کـه حاضر میشود بـه کسانی کـه قبلا بـه او ضربه زده اند هم کمک بکند و…
 

 
رمان های برتر ایرانی
در ادامه نیز پرمخاطب ترین رمان هاي ایرانی رابه شـما معرفی می‌کنیم کـه می‌توانید از خواندن آن ها فوق العاده لذت ببرید و نکات مفیدی را از این کتاب ها یاد بگیرید.
 
رمان بوف کور
بوف کور، نوشته صادق هدایت، از شاهکارهای ادبیات ایران و از شناخته‌ شده ترین آثار هدایت اسـت. این رمان فراواقع، از زاویه دید اول شخص روایت شده کـه یک آدم متوهم اسـت. کتاب با این جمله مشهور شروع میشود: «در زندگی زخم‌هایي هست کـه مثل خوره روح را آهسته ودر انزواء میخورد و می‌تراشد. این دردها را نمی شود بـه کسی اظهار کرد.

چون عموماً عادت دارند کـه این دردهای باورنکردنی را جزء اتفاقات و پیش‌آمدهای نادر و عجیب بشمارند و اگر کسی بگوید یا بنویسد، مردم بر سَبیل عقاید جاری و عقاید خودشان سعی می کنند آن رابا لبخند شکاک و تمسخرآمیز تلقی بکنند.»
 
رمان سووشون
این داستان ساده و روان، نوشته سیمین دانشور اسـت کـه بـه 17 زبان ترجمه شده و از پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران اسـت.

این رمان تصویری از تحولات فارس را درسال‌هاي جنگ جهانی دوم نشان می دهد و جذابیت رمان، با الفاظ شیرازی دوچندان شده اسـت. این رمان بـه انسان مبارز می پردازد و بهمین دلیل مرگ قهرمان داستان، یوسف، باعث بیداری مردم داستان می شود.
 
رمان سمفونی مردگان
سمفونی مردگان نوشته عباس معروفی، درباره دردسرهای یک روشنفکر اسـت کـه از دید چند شخصیت روایت میشود. دراین داستان ساعت درسال 1325 ایستاده اما زمان همان‌ گونه می‌گذرد.

در سمفونی مردگان خانواده‌اي نشان داده میشود کـه در خفقان زندگی می کنند و روشنفکری بندرت در آن‌ها پیدا می شود. این کتاب با آیه‌اي از قرآن در مورد قتل هابیل از سوره مائده شروع می شود.
 
رمان کلیدر
کلیدر، بهترین اثر محمود دولت‌آبادی، نویسنده معاصر اسـت کـه در 10 جلد بـه چاپ رسیده اسـت. “کلیدر” نام کوهی در شمال ایران اسـت و این کتاب درباره یک خانواده کرد ایرانی اسـت کـه بـه سبزوار کوچ کرده‌‌اند.

دراین داستان تاثیرات جنگ جهانی دوم و فضای سیاسی آن دوران نمایش داده شده اسـت. این داستان کـه درباره رعیت‌ها و چادرنشین‌هاست، بر اساس حوادث واقعی نوشته شده و سختی آن دوران را شرح میدهد.
 
رمان روی ماه خداوند را ببوس

رمان روی ماه خداوند را ببوس نوشته مصطفی مستور اسـت کـه درسال 1379 توسط نشر مرکز منتشر شد. این داستان بـه شک انسان بخود و خداوند میپردازد.
 
رمان چشم هایش
رمان چشم‌هایش نوشته بزرگ علویست کـه درسال 1357 منتشر شد. بـه گفته برخی، این رمان از زندگی کمال‌الملک گرفته شده اسـت.

چشم‌هایش درباره استاد ماکان، نقاش بزرگی نوشته شده کـه مبارز سیاسی بوده ودر تبعید بـه سر می برد. یکی از آثار ماکان در داستان، پرده‌اي بـه نام چشم‌هایش بوده و شخصی دراین داستان سعی بـه پیدا کردن راز این چشم‌هاي مرموز میکند.
 
رمان قصه‌ های مجید

حتماً سریالش را هم دیده اید. اما برای آنهایی کـه سن‌شان بـه سریال قد نمی دهد همین را می گوییم کـه درباره پسر شر و شیطان یتیمی ‌اسـت کـه با مادربزرگش زندگی می کند.
 
رمان جای خالی سلوچ

جای خالی سلوچ، نوشته محمود دولت‌آبادی، پس از آزادی او از دوره سه ساله حبسش از زندان ساواک نوشته شده اسـت. این رمان درباره زندگی زنیست کـه در یکی از نقاط دور افتاده ایران زندگی کرده و پس از ناپدید شدن ناگهانی همسرش، سعی در حفظ خانواده خود دارد
 
رمان شازده احتجاب
شازده احتجاب رمانیست از هوشنگ گلشیری کـه درسال 1348 منتشر، و بعد ازآن بـه چاپ چهاردهم نیز رسید. این رمان بـه زبان انگلیسی و فرانسوی نیز ترجمه شده اسـت.

گلشیری از جریان سیال ذهن در رمان خود استفاده کرده و بـه روایت استبداد و بیداد درخانواده احتجاب، شخصیت اصلی داستان می پردازد.
 
رمان چراغ‌ ها را من خاموش می‌کنم

کلاریس زنی اسـت کـه تقریباً بدون آرزو غم و حتّي شادی کـه مدام یکسری از کارهای روزمره خانه را تکرار میکند. تکرار اسـت کـه او را حسابی کفری کرده.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *