اروپا نباید بازار ۴۵۰ میلیون نفری ایران را نادیده بگیرد – آبان شرق

بنا به ارائه ابان شرق :

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان اردبیل گفت: کشورهای اروپایی نباید بازار ۴۵۰ میلیون نفری را با همراهی و همسایگی ایران نادیده بگیرند و یا بخواهند با تحریم این بازار دست به خودزنی بزنند.

به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، حسین پیرموذن در نشست با دبیران اول سفارت چهار کشور اروپایی در اتاق بازرگانی اردبیل اظهار کرد: ما از گردشگران و توریسم اروپایی در اردبیل استقبال می‌کنیم و امیدواریم این دیدارها و نشست‌ها با محوریت مسائل فرهنگی، گردشگری و معرفی توانمندی‌های متقابل زمینه تحول و تحرک دیپلماسی را در روابط شایسته ایران با کشورهای اروپایی فراهم آورد.

وی اردبیل را یکی از استان‌های مستعد گردشگری، صنعتی کشاورزی اعلام و خاطرنشان کرد: ما با داشتن مرز مشترک با آذربایجان و ورود به بازار روسیه بهترین و مستعدترین شرایط را در جذب گردشگران خارجی داریم و در کنار آن تقویت تجارت جهانی و بین‌المللی بستری را فراهم می‌آورد تا بتوانیم توسعه اقتصادی را شاهد باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه اردبیل با داشتن یک درصد سهم مساحت کشور و جمعیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری ۱.۵ درصد جمعیت ایران را در خود جای داده است، افزود: دیار سبلان ییلاق ایران به شمار می‌آورد به طوری که ما با داشتن سه دشت مغان، اردبیل و مشگین‌شهر ۴ درصد محصولات کشاورزی را تولید می‌کنیم و زمینه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع متعدد غذایی را داریم.

پیرموذن با اشاره به اینکه کلیه صنایع استان متعلق به بخش خصوصی است و ما با داشتن دو فرودگاه و یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر شاهراه ارتباطی از موقعیت خاص به ویژه گمرک بین‌المللی بیله‌سوار و همجواری با بندر آستارا به عنوان یک مزیت بهره‌مند هستیم، تصریح کرد: سالانه بیش از ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر گردشگر به این استان سفر می‌کنند که بیش از ۴۰۰ نفر از آنها توریسم خارجی هستند که عمده مقاصد آنها درمانی و خرید بوده و تعدادی علاقمند به حضور در مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین هستند.

وی گفت: اردبیل با داشتن هتل‌های متعدد دومین استان کشور در بهره‌مندی از تأسیسات اقامتی است و ما با داشتن برخی زیرساخت‌ها در بخش گردشگری توان استفاده از ظرفیت و بستر فراهم شده در مسیر توسعه و پیشرفت داریم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: ما اگر می‌خواهیم با کشورهای اروپایی در ارتباط باشیم و بخش عظیمی از تکنولوژی‌های ماشین‌آلاتمان را از کشورهای اروپایی دریافت کنیم باید به تقویت ارتباط و تعامل با این کشورها کمر همت ببندیم و امیدواریم اروپایی‌ها نیز با پایبندی به مفاد برجام ایران را در نوسازی ناوگان صنعتی و توسعه روابط تجاری کمک کنند.

پیرموذن پیام فرهنگی و اقتصادی ایران را خطاب به سفرای کشورهای اروپایی یادآور شد و خاطرنشان کرد: متأسفانه بدعهدی آمریکایی‌ها و نگرانی اروپائی‌ها در عمل به توافقات برجام به نفع هیچ یک از کشورهای غربی نبوده و ضرورت دارد کشورهای اروپایی بدون تبعیت از آمریکا سعی کنند به تعهدات خود پایبند باشند.

وی خطاب به اروپائی‌ها گفت: اروپائی‌ها باید بدانند بازار ایران محدود به ۸۰ میلیون ایرانی نیست بلکه این بازار وسعت ۴۵۰ میلیون نفری را دارد و در صورت عدم پایبندی اروپائی‌ها به تعهداتشان به راحتی این بازار را از دست خواهند داد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان اردبیل افزود: بعد از برجام ۱۸۰ هیئت اروپایی به نمایندگی از بخش خصوصی در کشورمان حضور پیدا کردند و ما در اتاق ایران میزبان آنها بودیم که امیدواریم این کشورها به تعهدات خود عمل کرده و عدم همراهی خود را با آمریکا اعلام کنند.

پیرموذن همچنین به سفر سال گذشته نمایندگان بخش خصوصی اتاق به دو کشور اتریش و اسلوونی اشاره و اظهار کرد: ما نشست‌های خوبی را با صنعتگران این دو کشور داشتیم که قرار بود سرمایه‌گذاران و فعالان صنعتی این کشورها تعامل بیشتری را با ما داشته باشند که با تشدید تحریم آمریکایی‌ها در روند اجرایی این کار خللی به وجود آمد اما باید به صراحت گفت؛ بحث FATF کانال مالی است که پولی در آن وجود ندارد که بتوان کار خاصی را در آن انجام داد.

وی مذاکرات با سفیر اتریش برای اعزام هیئت تجاری و بازرگانی از استان اردبیل به آن کشور و رایزنی برای عقد قرارداد خواهرخواندگی با یکی از شهرهای اتریش را یادآور شد و تصریح کرد: به زودی و با صدور ویزا این سفر از اردبیل به مقصد وین انجام خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان اردبیل همچنین به استقرار انجمن عسل ایران در اردبیل و فعالیت متعدد این مجموعه اشاره کرد و افزود: قطعاً با همکاری‌های مشترک با آکادمی عسل اسلوونی ما می‌توانیم فعالان این بخش را برای ارتقای توان علمی و آموزشی به این کشور اعزام کنیم.

پیرموذن با یادآوری معرفی توانمندی‌های استان اردبیل در بخش صنایع دستی و فرش اظهار کرد: در این زمینه نیز با همکاری بخش خصوصی می‌توانیم نمایشگاه‌هایی را برپا کنیم.

ژرفی نماینده وزارت امور خارجه در اردبیل نیز به حضور پربار هیئت‌های اروپایی در اردبیل و ملاقات‌های انجام شده در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: امیدواریم با تداوم این پذیرش هیئت‌ها و اعزام از استان اردبیل بیش از گذشته بستر تعامل و ارتباط تجار اردبیلی با کشورهای اروپایی فراهم آید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *